: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski :

: newsy : : kontakt : : konkursy :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie kawalerskie
dyskoteki bary
hotele online

www.nocnygdansk.pl/lokale.php?nrlok=106

Strefa Reklamy:
15-07-2006 | Aparaty na Wakacje - K&M

Wakacje w pełni. Ukrop leje się z nieba, czyli najwyższa pora wybrać się gdzieś na wakacje. Nad jakieś ładne morze lub piękne jeziora. Gdy jedziemy w tak piękne plenery warto je zachować dla potomności i porobić nieco relacji fotograficznych z takich wyjazdów.
Na takie właśnie rodzinne wyjazdy doskonale się nadają małe, kompaktowe aparaty fotograficzne.
Jak zwykle, dzięki uprzejmości Salonu Komputerowego K&M, a szczególnie przemiłego Pana Radka, otrzymaliśmy do opisu całą gamę kompaktówek.

Na stół Ekipy trafiły:
Canon Powershot A430
Canon Powershot A530
Panasonic DMC-LS2
Kodak DX6490
Kodak DX7630
Olympus Digital600Na pierwszy rzut poszła rodzina Canona oraz Panasonic DMC-LS2.

Przyjrzyjmy się bliżej mniejszemu z aparatów Canona modelowi PowerShot A430 - foto 01-09.

Na początek nieco teorii wyczytanej z materiałów producenckich.

Całkowita liczba pikseli: 4.0
Efektywna liczba pikseli: 4.0
Formaty zapisu zdjęć: JPEG (Exif 2.2)
Zapis video: AVI (Motion JPEG) z dźwiękiem, 640 x 480, 10 kl./s, 320 x 240, 30 kl./s, 160 x 120, 15 kl./s
Rozdzielczości zapisu: 2272 x 1704, 2272 x 1280 , 1600 x 1200, 1024 x 768 , 640 x 480
Rozdzielczość maksymalna: 2272 x 1704
Proporcje zdjęcia: 4:3, 16:9
Typ matrycy: CCD
Rozmiar matrycy: 1/1,3 cala
Czułość ISO: Auto, 80, 100, 200, 400

Według producenta  PowerShot A430 zaprojektowano by umożliwić każdemu zrobienie doskonałych zdjęć nawet przez początkującego fotoamatora. Kompaktowy i lekki korpus jest bardzo ergonomiczny i doskonale leży w dłoni - a intuicyjnie rozmieszczone przyciski pozwalają mieć pod kontrolą wszystkie funkcje.
Dosyć spory LCD 1,8" ma możliwość wyświetlania siatki oraz tryb nocny pomagający fotografować podczas ciemności. Dziewięciopolowy układ AiAF ustawia ostrość szybko i dokładnie - nawet jeśli główny motyw znajduje się poza środkiem klatki. Dobrym dodatkiem jest specjalna lampa wspomagająca działanie wyłapywania ostrości  w słabym świetle.
W nowych modelach oczywiście nie mogło zabraknąć trybu superMacro pozwalającego fotografować z odległości około 1cm.

Opcja ustawień tematycznych jak zawsze najbardziej przydaje się początkującym.  Programy tematyczne Special Scene /takie jak na przykład zdjęcia nocne, wnętrza/  pomagają fotografować w trudnych warunkach oświetleniowych. Dosyć przydatnym dla użytkowników nie mających dostępu do komputera są, Tryby Color Accent i Color Swap pozwalające na wprowadzenie do zdjęć i filmów efektów specjalnych bezpośrednio z poziomu menu aparatu. Fotograf może zachować jeden kolor a resztę zdjęcia zamienić w czarno-białe za pomocą Color Accent lub zamienić jeden kolor w drugi za pomocą Color Swap. Dodatkowe menu My Colors umożliwia wprowadzenie dalszych efektów specjalnych.
Normą również się staje  nagrywanie sekwencji video. Model A430 pozwala nagrywać filmy z dźwiękiem i może być podłączony do komputera lub telewizora w celu ich odtwarzania na pełnym ekranie.
Aparat obsługuje również tryb panoramiczny dający możliwość zapisu zdjęć w formacie 16:9. Wspiera również standard PictBridge pozwalający na druk bezpośredni na kompatybilnych drukarkach.


Jako drugi na stole operacyjnym wylądował starszy brat  Canon Powershot A530 - foto 10-21.

I oczywiście na początek nieco suchych danych co to cudo potrafi.

Całkowita liczba pikseli: 5.0
Efektywna liczba pikseli: 5.0
Formaty zapisu zdjęć: JPEG (Exif 2.2, DCF, DPOF 1.1)
Zapis video: AVI (Motion JPEG + WAV): 640 x 480, 10 kl./s, maks. 1 GB, 320 x 240, 20 kl./s, maks. 1 GB, 160 x 120, 15 kl./s, maks. 180 s.
Rozdzielczości zapisu: 2592 x 1944, 2592 x 1456, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480
Rozdzielczość maksymalna: 2592 x 1944
Proporcje zdjęcia: 4:3, 3:2
Typ matrycy: CCD
Rozmiar matrycy: 1/2,5 cala
Czułość ISO: Auto, 80, 100, 200, 400, 800

Ogólnie aparaty są do siebie technicznie bardzo podobne. Więc w tym wypadku skupię sie tylko na wychwyceniu i opisaniu różnic.

Matryca w modelu A530 jest większa i wynosi 5mln pikseli. Dodano również klika programów tematycznych. Matryca dostała maksymalną czułość ISO 800 - pozwala to zrezygnować z zastosowania lampy błyskowej podczas fotografowania w miejscach gdzie mogłoby to być niepożądane. - na przykład w kościołach i na koncertach.

Pozostałe różnice to tylko kosmetyka wyglądu. No i oczywiście cena.

Oprogramowanie dostarczane przez producenta wypisałem poniżej.

- ZoomBrowser EX 5.6 [Windows], ImageBrowser 5.6 [Macintosh] - służące do archiwizacji i edycji zdjęć, filmów i pokazów slajdów oraz tworzenia i drukowania albumów fotografii cyfrowej.
- PhotoStitch 3.1: do tworzenia ujęć panoramicznych składających się z wielu połączonych zdjęć [Windows i Mac]

Zestaw programów zawiera również program do obróbki zdjęć PhotoStudio firmy ArcSoft.

Programy są kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows 98SE/ME/2000 [SP4], XP [SP1/2] oraz Macintosh MacOS X v.10.2-10.4. Aparaty wspierają protokół PTP do przesyłania danych do pamięci komputera bez konieczności instalacji sterowników [MacOS X, Windows XP].

Akcesoria:
Dostępny jest szeroki zakres opcjonalnych akcesoriów:

ˇ Lampa błyskowa (HF-DC1)
ˇ Miękki futerał (DCC-400)
ˇ Zasilacz sieciowy (ACK800)
ˇ Ładowarka akumulatorów (CBK4-300)
ˇ Akumulatory NiMH (NB4-300)

Aparaty są kompatybilne z kartami pamięci MMC/SD i dostarczane są z kartą Canon 16 MB.

Nadszedł czas na opis trzeciego bohatera tej foto recenzji. Tym śmiałkiem jest Panasonic DMC-LS2 - foto 22-32.

A oto suche cyferki o danych technicznych:
Całkowita liczba pikseli: 5.4
Efektywna liczba pikseli: 5.0
Formaty zapisu zdjęć: JPG
Zapis video: 320 x 240 pikseli 30 kl./s, 10 kl./s Maksymalny czas zapisu zależy od pojemności karty pamięci
Rozdzielczości zapisu: 2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480
Rozdzielczość maksymalna: 2560 x 1920
Proporcje zdjęcia: 4:3, 3:2, 16:9
Typ matrycy: CCD
Rozmiar matrycy: 1/2.5"
Czułość ISO: Auto, 64, 100, 200, 400

Najbardziej chyba reklamowaną funkcją aparatów serii Lumix jest system optycznej stabilizacji obrazu MEGA O.I.S. . Częstotliwość próbkowania 4 tys. razy na sekundę pozwala  kompensować każde drgnienie ręki, zapewniając ostre i nieporuszone fotografie. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie zdjęć nawet w warunkach wymagających czasu ekspozycji dłuższego o trzy stopnie (np. przy słabym oświetleniu), co nie byłoby możliwe w przypadku konwencjonalnych modeli bez tego systemu. Brak wahnięć ręki przydaje się również  w  makro i telefotografii.

Dla mnie dosyć przyjazną  nowością  funkcja High Angle LCD, która po raz pierwszy zastosowana została w wyświetlaczu LCD aparatu cyfrowego. Dzięki niej mogłem spokojnie robić fotki nad głowami tańczących ludzi, gdyż  obraz był z dołu naprawdę dobrze widoczny.

Podobnie, jak inne modele z serii Lumix, nowe aparaty wyposażone zostały w nowoczesny procesor Venus Engine Plus. W trybie wykonywania zdjęć seryjnych umożliwia on fotografowanie z prędkością trzech klatek na sekundę2 z maksymalną rozdzielczością. Pozwala to szybko i łatwo zapisać sekwencję zdjęć, aby później wybrać najlepsze z nich. Ponadto funkcja nieograniczonego wykonywania zdjęć seryjnych umożliwia fotografowanie sekwencyjne aż do wyczerpania wolnego miejsca na karcie.

Każdy z nowych modeli zasilany jest za pomocą łatwo dostępnych baterii AA, potocznie zwanych paluszkami, które wystarczą na wykonanie nawet do 250 zdjęć.
Aparat zapisuje zdjęcia na karcie SD. Przydatnym rozwiązaniem jest wbudowana pamięć wewnętrzna o pojemności 14 MB, co pozwala na wykonywanie zdjęć nawet, gdy zabraknie miejsca na karcie.

W nowych aparatach, obok zwykłych trybów nastawiania ostrości, dostępna jest opcja szybkiego jednopunktowego autofocusa. Dzięki temu czas nastawiania ostrości uległ znacznemu skróceniu w porównaniu do poprzednich modeli.

Lumixów  LS2 jest najprostszym z nowych modeli. Reklamowany jest jako aparat kompaktowym doskonały  dla początkujących użytkowników. LS2 wyposażony został w matrycę o rozdzielczości 5 megapikseli, wyraźny 2-calowy ekran LCD o wysokiej rozdzielczości oraz obiektyw o 3-krotnym powiększeniu optycznym. W porównaniu z ze starszym modelem, nowy ma bardziej zwartą i elegancką budowę.


Zastosowanie w matrycy CCD4 nowej metody odczytu z mieszaniem pikseli umożliwia uzyskanie znacznie większej czułości. Zwiększa to jasność obrazu wyświetlanego na ekranie i ułatwia fotografowanie w warunkach słabego oświetlenia. Nowy czujnik CCD pozwala ponadto rejestrować filmy w formacie VGA z szybkością 30 klatek na sekundę.

Nowe aparaty Lumix z serii LS oraz LZ wyposażone zostały w funkcję szybkiego wybierania trybu pracy, która znacznie przyśpiesza i ułatwia ustawienie parametrów, najlepiej dopasowanych do wymagań scenerii. LS2 posiada pięć nowych trybów tematycznych, które obejmują szerszą gamę różnych sytuacji. Niespotykany w innych aparatach tryb „Baby” umożliwia rejestrowanie rozwoju dziecka. Po ustawieniu daty urodzenia aktualny wiek dziecka będzie automatycznie wpisywany na zdjęciach, które ponadto będą delikatnie wyretuszowane funkcją soft focus, używaną przy zdjęciach portretowych. Nowe Lumixy mają możliwość ustawienia dwóch dat urodzenia, dzięki czemu rejestrowany jest rozwój dwojga dzieci. Inne tryby pracy aparatu to np. Soft Skin, nadający skórze człowieka gładki wygląd czy Starry Sky, pozwalający wykonywać znakomite zdjęcia gwiaździstego nieba dzięki wydłużeniu czasu naświetlania nawet do 60 sekund.
W opakowaniu poza samym aparatem powinniśmy znaleźć

2 baterie AA Oxyride,
kabel wideo,
kabel USB,
pasek,
CD-ROM z oprogramowaniem (SD Viewer for DSC, ArcSoft PhotoBase, ArcSoft PhotoImpression, sterownik USB)
instrukcję obsługi PL
kartę gwarancyjną Panasonic PL

To na tyle w pierwszej części opisu aparatów na każdą kieszeń. Zapraszamy już niedługo na dalszą cześć foto relacji.


Aparaty do testów udostępniła niezastąpiona firma
K&M - komputery
ul. Hetmańska 3K (pasaż handlowy)
82-300 Elbląg
tel.: /055/ 235 53 23 | /055/ 233 29 08

Hospes

komentarze archiwalne

www.blaszanybebenek.com www.miastoaniolow.com.pl www.barbados.com.pl fahrenheit www.panoramarestauracja.pl friends www.quepasa.com.pl

: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski : : newsy : : kontakt : : konkursy :

Właścicielem serwisu nocnygdansk.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2014 - Gdańskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone