: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski :

: newsy : : kontakt : : konkursy :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie kawalerskie
dyskoteki bary
hotele online

www.nocnygdansk.pl/lokale.php?nrlok=106

Strefa Reklamy:
08-02-2010 | Próby do Persony w Teatrze Wybrzeże

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku trwają próby do Persony według scenariusza filmowego Ingmara Bergmana. Reżyseruje Grzegorz Wiśniewski. Planowana prapremiera: 14 marca 2010 roku na nowej scenie teatru - Czarnej Sali im. Stanisława Hebanowskiego.

„Persona jest rolą przypisaną jednostce przez społeczeństwo, rolą, jaką ma ona – zgodnie ze społecznymi oczekiwaniami – odegrać w życiu.” – tak definiuje pojęcie persony filozof Carl Gustav Jung. Leżący w szpitalu, przechodzący rekonwalescencję po ostrym zapaleniu płuc, wielki szwedzki reżyser Ingmar Bergman, pisze, inspirowany tym tematem, jeden ze swoich najdziwniejszych, najbardziej wieloznacznych scenariuszy. Persona to opowieść o dwóch kobietach – wielkiej aktorce, Elżbiecie Vogler, która nagle postanowiła milczeć, i siostrze Almie, jej opiekunce. Jedna milczy, druga mówi; jedna opowiada, druga tylko słucha. Właśnie ten eksperyment Bergmana: niezwykły, urywany, na pół milczący dialog dwóch szukających zrozumienia kobiet prapremierowo w Polsce na deskach Teatru Wybrzeże.

W spektaklu występują: Joanna Bogacka i Ewa Jendrzejewska.

Grzegorz Wiśniewski - absolwent Reżyserii Dramatu PWST w Krakowie. Pracował w Teatrze STU (Prezydentki Schwaba, Babiniec Czechowa) i w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie (Płatonow Czechowa, Zdarzenia na brygu Bandury Gombrowicza ), w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (Zmierzch bogów Viscontiego, Słodki ptak młodości Williamsa, Jan Gabriel Borkman Ibsena, Matka Witkacego, Mewa Czechowa, Przed odejściem w stan spoczynku Bernharda), w Teatrze Powszechnym w Warszawie (Białe małżeństwo Różewicza, Letnicy Gorkiego, Prezydentki Schwaba, Kształt rzeczy LaBute), w Teatrze Polskim we Wrocławiu (Jan Gabriel Borkman), w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu (Rzeźnia Mrożka), w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (Plastelina Sigariewa), w Teatrze im. W. Horzycy w Toruni (Maria Stuart Schillera), w Teatrze Jaracza w Łodzi (Zagłada ludu albo moja wątroba jest bez sensu Schwaba, Brzydal Mayenburga). Laureat wielu nagród artystycznych, m.in. Statuetka Fredry dla najlepszego przedstawienia sezonu 2000/01 - dla Rzeźni Sławomira Mrożka w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu (2001), Nagroda Teatralna Marszałka Województwa Pomorskiego za najlepsze przedstawienie 2002 roku - Mewę Antoniego Czechowa w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (2003), Złota Maska za reżyserię przedstawienia Brzydal w Teatrze Jaracza (2008). Wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie na Teatralną Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej za reżyserię przedstawienia Maria Stuart w Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu (2009).

Joanna Bogacka - absolwentka PWSTTviF w Łodzi. Aktora Teatru Wybrzeże od 1968 roku. Współpracowała z Teatrem Dramatycznym w Warszawie. Laureatka kilkunastu nagród aktorskich na ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

Ewa Jendrzejewska - absolwentka PWST w Krakowie. W latach 1986-87 aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, w latach 1987-98 aktorka Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Od roku 2003 występuje gościnnie w Teatrze Polskim im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy. Od 2008 roku aktorka Teatru Wybrzeże.

Teatr Wybrzeże & Nocny Gdańsk
komentarze archiwalne

www.blaszanybebenek.com www.miastoaniolow.com.pl www.barbados.com.pl fahrenheit www.panoramarestauracja.pl friends www.quepasa.com.pl

: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski : : newsy : : kontakt : : konkursy :

Właścicielem serwisu nocnygdansk.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2014 - Gdańskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone