: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski :

: newsy : : kontakt : : konkursy :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie kawalerskie
dyskoteki bary
hotele online

www.nocnygdansk.pl/lokale.php?nrlok=106

Strefa Reklamy:
07-02-2006 | Trylogia wg. A. Baniewicza

Artur Baniewicz

Saga o czarnokrążcy.

O Arturze Baniewiczu nie słyszałem do chwili, kiedy został mi polecony w mojej ulubionej księgarni. Po niezbyt długich namowach sprzedawcy zdecydowałem się zakupić pierwszy tom owej sagi - "Smoczy pazur".

Autor sam się przyznaje, że zaczął pisać z żalu po zakończeniu pisania przez Andrzeja Sapkowskiego cyklu o wiedźminie. Nie ukrywa, że jest wielkim miłośnikiem sagi o wiedźminie – wyraźnie widać to w jego opowieściach – często padają odniesienia do wiedźmina.

Bohaterem powieści jest czarnokrążca – Debren z Dumayki, jak sam się określa magun, czyli "mag uniwersytecki", lub też "mag uczon naukowo". Jak sama nazwa może wskazywać jest to czarodziej, w odróżnieniu od wspomnianego wcześniej wiedźmina nie używa do walki miecza, nie jest również taką "maszynką do zabijania" jak on. Bardziej przypomina “normalnego” (jak na powieść fantasy :-) ) człowieka. Nie raz zdarza się ze po starciu z przeciwnikiem to ON dostaje przysłowiowe lanie. Jest moim zadaniem bardziej naturalny niż Geralt.

Świat opowieści przypomina Europie, ale przewróconą na "lewą stronę". Bez większych problemów można rozpoznać Anglie, Niemcy, czy Holandię (wiatraki i polujące na nie rycerz Kipancho – też to kogoś przypomina :-) ). Aluzji do otaczającego nas świata jest nie mało i są w bardzo ładny sposób wplecione w akcję.

Czytając pierwszy z trzech tomów - "Smoczy pazur", odnosiłem wrażenie, że autor nie do końca zna swój warsztat, ale zapowiada się BARDZO ciekawie. Drugi z tomów "Pogrzeb Czarownicy", potwierdza moja przypuszczenia - jest już o wiele lepszy. Natomiast "Gdzie księżniczek brak cnotliwych" jest przynajmniej znakomity – widać, że autor szybko się uczy (tego autora czytałem jeszcze "Afrykankę" - powieść w zupełnie innych klimatach – jest jeszcze lepsza – ale szczegóły następnym razem :-)).

Jest to coś, czemu mogę z szczerym sercem przyznać 8/10 Gorąco polecam. To fantasy czyta się fantastycznie :-).

Artulino
komentarze archiwalne

www.blaszanybebenek.com www.miastoaniolow.com.pl www.barbados.com.pl fahrenheit www.panoramarestauracja.pl friends www.quepasa.com.pl

: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski : : newsy : : kontakt : : konkursy :

Właścicielem serwisu nocnygdansk.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2014 - Gdańskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone