: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski :

: newsy : : kontakt : : konkursy :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie kawalerskie
dyskoteki bary
hotele online

www.nocnygdansk.pl/lokale.php?nrlok=106

Strefa Reklamy:
06-05-2009 | II edycja Festiwalu Wybrzeże Sztuki

Już drugi rok z rzędu organizujemy w Gdańsku Festiwal Wybrzeże Sztuki. Jego dominującym nurtem jest teatr, ale choć ten festiwal trudno porównywać z największymi i sławnymi festiwalami europejskimi, także i on z roku na rok nieco się rozrasta i zmierza w stronę przedsięwzięć
interdyscyplinarnych.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Wybrzeże. Festiwalowe wydarzenia odbywają się nie tylko na jego scenach, ale i w foyer, w przestrzeni miejskiej i innych obiektach miasta.

Program drugiej edycji, której nadaliśmy tytuł Forever Young, tworzymy w nadziei, że Gdańsk stanie się stałym miejscem spotkań różnego rodzaju działań artystycznych i konfrontacji różnych sposobów widzenia świata, refleksji i poszukiwań, a Teatr Wybrzeże - przestrzenią, w której ta idea uzyska swój realny kształt.

Do wspólnego uczestniczenia w zdarzeniach artystycznych, spektaklach i projekcjach, zapraszamy mieszkańców i gości Trójmiasta pomiędzy 4 a 12 lipca.

*WYBRZEŻE SZTUKI -- FOREVER YOUNG*

Festiwal Wybrzeże Sztuki nie tylko lokuje się na przecięciu teatru i innych sztuk wizualnych, ale też każdą z jego edycji określają istotne napięcia istniejące w obszarach współczesnej kultury.

Cytat z ponadczasowego przeboju grupy Alphaville wyraża pragnienie stare jak ludzkość. Forever Young. Wieczna młodość - to temat w sztuce obecny od wieków. Nigdy dotąd jednak nie był on tak aktualny jak dziś, w dobie, gdy kult młodości stał się obowiązującą i powszechną religią.

Festiwal Wybrzeże Sztuki, zatytułowany w tym roku Forever Young otworzy premiera Teatru Wybrzeże. Będzie to /Ożenek/ Nikolaja Gogola w reżyserii Adama Orzechowskiego i z udziałem znakomitych aktorów gdańskiej sceny.

Tym razem zaprosiliśmy do Gdańska kilka znakomitych spektakli z innych miast.

W programie festiwalu znajdą się przedstawienia teatrów warszawskich (/Szczęśliwe dni/ z teatrów Polonia i Dramatycznego, /Żar/ z teatru Narodowego), teatru łódzkiego (/Brzydal/ -- Teatr im. Jaracza), poznańskiego Teatru Tańca.

Podczas festiwalu będzie też mieć miejsce długo oczekiwana w Trójmieście premiera Dada von Bzdülöw.

Widzowie festiwalu będą mieli szansę na obejrzenie znakomitych, tegorocznych filmów, /Tataraku/ Andrzeja Wajdy i /Jeszcze nie wieczór/ Jacka Bławuta.

Ceniony trójmiejski plastyk, Robert Rumas przygotuje specjalnie na tegoroczną edycję Wybrzeża Sztuki, instalację w przestrzeni wokół budynku teatru, Adam Witkowski, w teatralnym foyer pokaże swą najnowszą prezentację multimedialną. Dopełnieniem kształtu festiwalu będzie oczywiście muzyka.

Wszystko to pod tym jednym, czasem wprost, a czasem przewrotnie rozumianym hasłem - Forever Young.

Czas i jego przemijanie, człowiek, który z tym nigdy nie chciał i nie chce się pogodzić. Człowiek, który próbuje i potrafi przeciwstawić się przemijaniu. Poprzez twórczość, aktywność, wieczną ciekawość świata i innych ludzi.

Chcemy wspólnie zastanowić się nad istotą kultu młodości, nad fenomenem ostatnich dziesięcioleci -- stopniowo przesuwającej się granicy wieku. Czy osiągnięcia cywilizacji, medycyny i chirurgii plastycznej -- stają się właśnie spełnieniem odwiecznego marzenia?

Pomyślimy też o starości, której dziś zdajemy się wstydzić, a która jest przecież naturalnym, nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Której rozpaczliwe negowanie -- odbiera człowiekowi godność i sens przeżywania, doświadczania, rozumienia.

Chcemy też przyjrzeć się ludziom dojrzałym, którym piękne starzenie się nie przeszkadza pozostawać młodymi duchem.

W Gdańsku i na scenie Teatru Wybrzeże spotkają się nestorzy i mistrzowie polskiego teatru, prawdziwe jego gwiazdy. Danuta Szaflarska, Maja Komorowska, Krystyna Janda, Zbigniew Zapasiewicz, Ignacy Gogolewski, Jerzy Trela. Aktorzy, których podziwiamy od kilkudziesięciu lat, a którzy wciąż zachwycają nas swym talentem, warsztatem i możliwościami.Aktorzy, którzy pozostawiali na zawsze niezatarty ślad w polskiej kulturze. Wiecznie młodzi. Forever Young.*
*

Zdjęcie budynku Teatru w galerii jest autorstwa T. Kamińskiego.

Teatr Wybrzeże & Ekipa Nocnego Gdańska
komentarze archiwalne

www.blaszanybebenek.com www.miastoaniolow.com.pl www.barbados.com.pl fahrenheit www.panoramarestauracja.pl friends www.quepasa.com.pl

: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski : : newsy : : kontakt : : konkursy :

Właścicielem serwisu nocnygdansk.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2014 - Gdańskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone