: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski :

: newsy : : kontakt : : konkursy :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie kawalerskie
dyskoteki bary
hotele online

www.nocnygdansk.pl/lokale.php?nrlok=106

Strefa Reklamy:
19-11-2008 | Premiera "Poskromienia złośnicy"

W czwartek, 27 listopada, o godzinie 19.00, na deskach Sceny Malarnia w Gdańsku odbędzie się premiera Poskromienia złośnicy Williama Shakespeare'a w reżyserii Szymona Kaczmarka.

Poskromienie złośnicy to jedna z najpopularniejszych szekspirowskich komedii, w której jednak pod prawie farsową warstwą tytułowego poskramiania roztacza się dramatyczny proces manipulacji: ujarzmiania, podporządkowywania, zawłaszczania, ograniczania praw drugiej osoby. Odwieczna walka płci w komediowej, ale jakże bolesnej formie.

Szymon Kaczmarek o spektaklu: Szekspir to zawsze tajemnica i starcie nie tyle z tekstem, co z teatrem który za nim stoi. Poskromienie złośnicy to historia właśnie o teatrze. Ja w swoim spektaklu chciałbym skupić się na roli ojca, ojca którego w dzisiejszych czasach brakuje, nie ma, jest nieobecny, nieobecny zarówno w rodzinie jak i kulturze przestaje być nośnikiem archetypu. Bóg dostał imię "ojca" a nie na odwrót. Mam wrażenie, że często jest tak, że nasze życie jest opowieścią dla kogoś i po coś, żeby coś udowodnić, gramy swoją rolę ale przed kimś, tym kimś są często nasi rodzice, ojcowie. Ta opowieść powinna być wypowiedziana napisana i nazwana, aby przestała kierować naszym sztucznym życiem, które czy chcemy tego czy nie, staje się teatrem dla jednego "widza"- "ojca".

Listopadowa premiera jest częścią projektu Wyspa pełna krzyków, w ramach którego młodzi reżyserzy przedstawiają interpretacje tekstów dramatycznych epoki elżbietańskiej. W ramach Wyspy pełnej krzyków Teatr Wybrzeże zaprezentuje ponadto Alchemika Bena Jonsona w reżyserii Ivo Vedrala oraz Zwodnicę Thomasa Middletona i Williama Rowleya w reżyserii Kuby Kowalskiego.

Poskromienie złośnicy jest także pierwszym z wystawianych przez Teatr Wybrzeże spektakli zerojedynkowych, w których Teatr stawia na radykalne wypowiedzi, na granie maksymalnie blisko widza, przy minimalnym udziale scenografii.

Reżyserem Poskromienia złośnicy jest Szymon Kaczmarek, student Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie, asystent Krystiana Lupy przy spektaklu Factory II. Szymon Kaczmarek przygotował dotychczas warsztatową wersję Brygady szlifierza Karhana wg Vaška Kani w ramach I edycji festiwalu Wybrzeże Sztuki, Kuszenie cichej Weroniki Roberta Musila w Teatrze Nowym w Krakowie, My dzieci sieci na podstawie bloga w Starym Teatrze w Krakowie (spektakl zdobył główną nagrodę na pierwszym międzynarodowym festiwalu blogów w austriackim Grazu) oraz performance teatralny Keret Kolektywu Harakiri Farmers (najlepszy debiut 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta).

Za scenografię i kostiumy do spektaklu odpowiedzialna jest Kaja Migdałek, studentka 4 roku wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa, kierunek scenografia i projektowanie ubioru na poznańskiej ASP. Autorka scenografii do Kuszenia cichej Weroniki Roberta Musila w Teatrze Nowym w Krakowie, My dzieci sieci na podstawie bloga w Starym Teatrze w Krakowie, performancu teatralnego Keret Kolektywu Harakiri Farmers (najlepszy debiut 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta).

W spektaklu występują: Dorota Androsz, Justyna Bartoszewicz, Piotr Domalewski, Michał Kowalski, Mirosław Krawczyk, Jacek Labijak, Zbigniew Olszewski, Cezary Rybiński, Wanda Skorny, Florian Staniewski, Dariusz Szymaniak i Krystian Wieczorek.

Teatr Wybrzeże & Ekipa Nocnych Vortali
komentarze archiwalne

www.blaszanybebenek.com www.miastoaniolow.com.pl www.barbados.com.pl fahrenheit www.panoramarestauracja.pl friends www.quepasa.com.pl

: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski : : newsy : : kontakt : : konkursy :

Właścicielem serwisu nocnygdansk.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2014 - Gdańskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone