: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski :

: newsy : : kontakt : : konkursy :

puby restauracje
kawiarnie kluby
pizzerie kawalerskie
dyskoteki bary
hotele online

www.nocnygdansk.pl/lokale.php?nrlok=106

Strefa Reklamy:
24-12-2006 | Przegląd kamerek internetowych - PC

Szybsze łącza i możliwość przesyłania dużych ilości danych przez Internet niosą za sobą dynamiczny rozwój jednego z coraz bardziej popularnych sposobów komunikacji: wideokonferencji. Po wiadomościach tekstowych i rozmowach głosowych nadszedł czas na rozmowy wideo, w czasie  których możemy nawiązać nie tylko głosowy, ale również wizualny kontakt z naszym rozmówcą. Do tego będziemy potrzebować jednak niewielkiego urządzenia pt. kamery internetowej. Oczywiście funkcje wielu z tych urządzeń nie ograniczają się do prowadzenia wideokonferencji - to do czego będziemy mogli je wykorzystać zależy w głównej mierze od ich parametrów i dołączonego oprogramowania. Tak więc zapraszam do zapoznania się z moim opisem, w którym gościnnie wystąpiły dwie kamerki: Philipsa Webcam Internet SPC 700NC  oraz Logitech QuickCam Communicate STX.
Sprzęt jak zawsze dostarczony został przez Super Salon Komputerowy K&M.

Pierwsza na tapetę załapał się  sprzęt Philipsa, Webcam Internet SPC 700NC /foto 1-15/.
Na początek dane techniczne podawane przez producenta.
Interfejs: USB
zasilanie: USB
maksymalna rozdzielczość: 800x600 pixeli
maksymalna rozdzielczość trybu video: 640x480 pixeli
typ czujnika: CMOS
mikrofon: tak
dołączone oprogramowanie V(ideo)Launch
obsługiwane systemy: operacyjny MS Windows 2000 | MS Windows 98 |  MS Windows ME  | MS Windows XP
dodatkowe informacje:  
błyskawiczne uruchamianie programu VLounge dzięki przyciskowi QuickLaunch
funkcja śledzenia twarzy - Smart Face Tracking
możliwość zamontowania na każdym monitorze lub notebooku
obrotowy obiektyw | przycisk zdjęcia
prędkość do 30 klatek/s
w zestawie  znajdują się również słuchawki

SPC 700NC to zgrabne urządzenie o kształcie walca z obiektywem na owalnej części. Posiada formowalny stojak, który można dowolnie wygiąć i dzięki temu zamocować gadżecik praktycznie na każdym monitorze. Kamerka ruchoma jest w płaszczyźnie pionowej, na froncie ma wbudowany mikrofon, z prawej strony przycisk do robienia zdjęć, z lewej do szybkiego uruchomienia programu Vlounge. VLounge, jest to zbiór softu który umożliwia tworzenie, utrwalanie, edycję, zapisywanie i drukowanie sekwencji wideo oraz zarządzanie nimi. Słuchawki dołączone do zestawu są lekkie, proste i wygodnie leżą.


Jako drugie na recenzenckim stole rozpakowało się urządzenie made in Logitech QuickCam Communicate STX /foto 16-33/.
Zgodnie z tradycją na początek zbiór danych producenckich.
Typ czujnika:  CMOS
Lampa błyskowa:  nie
Maks. Rozdzielczość:  1280 x 960 piksele ( zdjęcia)
Maks. rozdzielczość trybu video:  640x480 piksele
Interfejs:  USB 2.0
Mikrofon:  tak
Dołączone oprogramowanie: Logitech VideoCall
Wymiary: 203 x 76 x 203 mm
Waga: 420 g
Cechy dodatkowe: mocowanie na notebooku | elastyczna podstawka | w zestawie przewód USB (2 metry)

    * Dzięki kamerze QuickCam Communicate STX i oprogramowaniu Logitech VideoCall możesz swobodnie nawiązywać połączenia wideo i wymieniać się zdjęciami.
    * Wydajny układ optyczny VGA i zintegrowany mikrofon zapewniają doskonale ostry obraz i krystalicznie czysty dźwięk.
    * Współpracuje ze wszystkimi popularnymi komunikatorami.
    * Przekazywanie sygnału na żywo jest sygnalizowane jasnoniebieskim światłem.
    * Dzięki regulowanej klamrze zaciskowej można jej używać z praktycznie każdym monitorem lub wyświetlaczem ciekłokrystalicznym

Logitech QuickCam Communicate STX z pewnością nie wywoła rewolucji na rynku kamer internetowych. Jest to jednak dobrze wykonane urządzenie, które zapewnia pełen komfort użytkowania.
Jakość obrazu rejestrowanego za pomocą kamery jest dobra. Czasami widoczne są małe przejaskrawienia, które można zniwelować za pomocą oprogramowania. Nagrania wideo o rozdzielczości 320x240 pikseli zapisywane są z prędkością 30 kl./s. Szybkość ta spada jednak o połowę, gdy włączymy tryb 640x480 pikseli. QuickCam Communicate STX ma wbudowany mikrofon o dobrej czułości.
Oprogramowanie dostarczone z urządzeniem jest podobne do tego, które opisałem powyżej. Rówież posiada funkcję zapisu zdjęć i filmów, pozwala też na wysyłanie ich pocztą elektroniczną, drukowanie oraz obróbkę i segregowanie zdjęć w albumie. Brakuje natomiast funkcji monitoringu, które spotykane są w innych tego typu urządzeniach.
  Logitech QuickCam Communicate STX to produkt godny polecenia dla osób przeprowadzających wideokonferencje, szukających kamery internetowej, która rejestruje obraz o dobrej jakości.

Do każdej z testowanych kamer internetowych dołączono płytę CD ze sterownikami i oprogramowaniem pod system Windows. Zarówno Creative jak i Logitech nie umieścili sterowników dla innych systemów operacyjnych niż Windows ani na CD, ani na swoich stronach WWW, więc użytkownicy MacOS-a czy Linuksa będą musieli poszukać niezależnych modułów albo wręcz nie będą mogli korzystać z kamerek. Ja przeprowadziłem testy na systemie Windows XP SP2

Producent każdej kamery internetowej zaznacza z jakimi programami dany model współpracuje. Nigdy jednak nie będziemy pewni na ile ta współpraca jest skuteczna dopóki sami tego nie sprawdzimy. Poza tym, często kamerki działają w wielu innych programach niż te podane przez producenta. Ja przetestowałem otrzymane modele w dwóch najbardziej popularnych w Polsce programach do prowadzenia wideokonferencji: Skype oraz Tlen.pl.. Szczęśliwie mogę przyznać, że wszystkie z testowanych kamerek współpracują ze Skypem oraz komunikatorem Tlen.pl. Próbowałem także opcji "rozmowa wideo" w Gadu-Gadu, lecz nie udało mi się jej uruchomić (całkiem możliwe, że zamontowana po drugiej stronie kamerka w notebooku nie działa z GG). Warto jeszcze wspomnieć, że przed uruchomieniem wideokonferencji należy zamknąć program obsługujący kamerę np. Creative WebCam Center, bo inaczej dostęp do naszego urządzenia będzie zablokowany.

Po godzinach przegadanych testów, mogę z czystym sumieniem polecić obydwa opisane przeze mnie modele. Górna półka cenowa to chyba jedyne wady jakie znalazłem w tych produktach.
Aby mieć pełniejsze rozeznanie w rynku kamerek internetowych, w przyszłym tygodniu zajmiemy się sprzętami z niższego pułapu cenowego.

Sprzęt do testów udostępniła niezastąpiona firma
K&M - komputery
ul. Hetmańska 3K (pasaż handlowy)
82-300 Elbląg
tel.: /055/ 235 53 23 | /055/ 233 29

Hospes

komentarze archiwalne

www.blaszanybebenek.com www.miastoaniolow.com.pl www.barbados.com.pl fahrenheit www.panoramarestauracja.pl friends www.quepasa.com.pl

: startujemy : : nocna kuchnia : : multi-medialnie : : coctail towarzyski : : newsy : : kontakt : : konkursy :

Właścicielem serwisu nocnygdansk.pl jest Agencja Reklamowa PROMONET24
Copyright - 2003-2014 - Gdańskie Vademecum Imprezowicza. Wszystkie prawa zastrzeżone